Noha mindkettő ASPD megrögzött és ártalmas magatartáshoz vezethet, a két állapot csak kevéssé hasonló. A pszichopata lelki betegnek manipulatív hajlama van, empátia (együttérzés) és lelkiismeret-furdalás hiánya jellemző rá, míg az antiszociális személyiségzavaros szociopata személy megfontolás nélkül cselekszik, csapodár természete miatt tartós párkapcsolatot nehezen alakít ki.
Az antiszociális szó magyar jelentése – társadalomellenes
Ez még jobban rávilágít a probléma fokára: azok a személyek, akikre ezek az állapotok jellemzőek, a társadalmi szabályokat semmibe veszik, a körülöttük levőknek ártanak. A tünetek a tizenéves kor elején jelentkeznek, idővel enyhülhetnek, de jellemzően nem maradnak el. Az erőszakos magatartás nem természetből folyó velejáró, viszont ezek az állapotok megnövelhetik előfordulásának kockázatát.
Tüneti különbségek
A pszichopata tetteti, hogy érdeklik a többi ember érzései, ám képtelen valódi érzelmi kötődés kialakítására. Nagyon kevés érzelmet él át és normálisnak mutatja magát, hogy álcázza megbotránkoztató magatartását. Közönyös, mások bánatát nem ismeri fel. A körülötte levő emberek cselekedeteit utánozza, képes tanulni másoktól, tükrözni mások magatartását. Tud nagyon elbűvölő lenni, akivel kellemes társalogni. A szociopata ugyanakkor hajlamos nagyon érzelmesnek lenni, gyakran vannak érzelemkitörései vagy hangulathullámzásai. Bár ártalmas viselkedésbe kezdhet, próbálja azt valamilyen módon ésszerűsíteni. Dühét nehezen tartja féken, erőszakossá válhat.
Oki különbségek
A pszichopátia elsődleges okai genetikaiak és biológiaiak, az állapot feltehetően veleszületett károsodás. Az agy szerkezetében olyan eltérések mutatkoznak, amelyek az agyműködés romlásához vezethetnek, a személy veszélyérzetre adott válasza csökkent lehet. A szociopátia kialakulásáért nem – vagy nem csak – a gének tehetők felelőssé. Az ok gyakran gyermekkorban elszenvedett testi vagy szexuális bántalmazás miatti trauma (sérülés). Kialakulását tehát vélhetően a környezeti tényezők váltják ki.
Kórmeghatározás
A pszichopatának nehézséget okoz az arckifejezések felismerése, a büntetésre kismértékben reagál. A szociopatát a viselkedéséből és gondolataiból lehet beazonosítani.
Kezelési módok
A lelki betegségben szenvedő erőszakos magatartását elmebaj elleni gyógyszerrel és hangulatállandósító szerrel csökkentik (kémiai lobotómia), antiszociális személyiségzavar esetén a lobbanékony beteg érzelmi szabályozását segítik hangulatállandósító és -élénkítő szerekkel. Gyógyítani nem, tüneteket enyhíteni lehet. A hozzátartozóknak is szükségük lehet terápiára.
Fordította: Dobai Katalin
Forrás: talkspace.com