Mi a jó a táborozásban?

Magazin
PEOPLE TEAM tábor

Röviden: minden. A nyári élményeimhez mindig is hozzátartozott a táborozás, legyen az edzőtábor, tematikus tábor, gólyatábor vagy egyéb. A táboroknak mindig megvolt a sajátos, belső logikájú világa, amely szabadságot adott, hiszen távol lehettünk a szülőktől akár egy egész héten át. Ezt talán ők is díjazták.

Egy másik világ

Persze a tábornak is ugyanúgy vannak szabályai (sőt), csak teljesen mások, mint amik a kinti világra vonatkoznak. A tábor, amellett, hogy egyfajta kortársi összekovácsolódásra sarkall, hiszen a feladatok, illetve játékok (váltóverseny, koreografált tánc, versírás, strandolás, állatsimogató, koncertek – csak néhány az emlékeimből) közösen megoldandók, a szabályok és a programok keretet adnak a pedagógus, táborvezető, csoportvezető és a gyerekek számára is.

A komfortzónán kívül

A tábor tehát nem csupa móka, hanem kihívás is. Próbára teszi az eddig megszerzett tapasztalatokat, az élet különböző területeit: kreativitást, kitartást, csapatszellemet. Mondhatni, teszteli és modellezi kicsiben az élet minden területét, felkészít a nehézségekre, eszközöket ad hozzájuk. A táborozásban nagyon fontos, hogy az élmények az otthonitól eltérő jellegűek legyenek, általában az otthontól messze helyezkedik el (vidéken, külön táborhelyen), és sokszor nagyrészt fák, mezők és más természeti elemek vesznek körbe.

A pedagógusi részvétel nélkülözhetetlensége

A tábor programjai a pedagógusok számára is feladatot jelentenek, akkor is, ha a tábornak nem az egyetlen célja a gyerekek fejlesztése, így vagy úgy, de megtörténik, hiszen a pedagógusok egyfajta keretbe foglalják ezt az otthoni szocializációtól eltérő környezetet. Úgy segítik a közösség épülését, fejlődését, hogy ők tulajdonképpen nem „aktív” résztvevők, persze ettől függetlenül a tanulságokat a gyerekek bevonásával le lehet vonni, valamint az aktív segítségnyújtást, ha szükséges, nem szabad megtagadni.

Szakemberek a táborozókért

A pedagógusokon kívül természetesen más szakemberek is dolgoznak azon, hogy a gyerekek a lehető legbiztonságosabban, leghasznosabban és a legjobb hangulatban töltsék el a táborban tartózkodásuk idejét. Erre remek példa a PEOPLE TEAM idei újítása, a diplomás pszichológusokból álló csapat, akik különböző egyén- és közösségfejlesztő csoportos foglalkozással, illetve egyéni segítségnyújtással növelik majd a tábor színvonalát.

Előny, minőség, fejlődés

A táborozás tehát mindhárom oldalt (szülő, gyerek, táboroztató) új kihívások elé állítják, amelyek elsőre talán ijesztőek lehetnek, hiszen idegen a helyzet, távol a megszokottól, más szabályokkal, más élethelyzetekkel, de előnyei, amelyek a későbbi fejlődést, idegen helyzetekkel való megküzdést, valamint a társas kapcsolatok minőségét is fejlesztik, tagadhatatlanok.

Dobó Regina – tábori lélekmentor


Előző bejegyzés
A táborban vagy egy barátnál töltött éjszaka
Kapcsolódó

Még több