A táboroknak viszonylag kötött rendje és programterve van (reggeli, ebéd, vacsora, köztük különböző programok, játékok és feladatok), és általánosságban elmondható, hogy a tábor sok energiát vesz igénybe, még ha szellemileg és lelkileg feltöltődve is megyünk haza végül. De egy biztos, nem igazán van időnk unatkozni.
Üresjáratok
Az előző kijelentéssel valamelyest ellentétes módon – a sok program ellenére – akadnak üresjáratok a táborozás alatt. Olyan pillanatokra kell gondolni, mint amikor két program között vagyunk a többiekkel, mert esetleg a táboroztatók épp előkészítik a következő programot számunkra. Ilyenkor nincs megszabott tevékenység, „kötetlen foglalkozás” van, de ezek remek alkalmak a barátkozásra és az ismerkedésre.
Időbeosztás
Ettől függetlenül igazából rajtunk múlik, hogy hogyan használjuk ki ezeket az üresen hagyott időszakokat. Fontos lehet ezzel kapcsolatban, hogy úgy próbáljuk beosztani az energiánkat, hogy a tényleges óra és a szükségletünk harmóniába kerüljön egymással, egyik se kerüljön fölénybe. Szerencsére a táboroztatók segítenek az időbeosztással, és fogékonyak arra is, ha egy kis pluszpihenésre van szükségünk.
Pihenés
A táborozás sok energiánkba kerül (szociális és fizikai értelemben egyaránt), sokszor fárasztó, és feszes tempót diktál, könnyedén kimerülhetünk benne. Ezért is nagyon fontos, hogy mindennap szánjunk valamennyit az időnkből a pihenésre. Olyan időre gondolok itt elsősorban, amikor egy kicsit „távolabb” vagyunk a nyüzsgéstől, a tábor közepétől. Lehet ez a tevékenység egy kis séta, ücsörgés valamelyik kinti padon, nézni a természetet, zenét hallgatni, bármi, ami számunkra megnyugtató és kikapcsoló. Egy rövid pihenő után újult erővel vethetjük bele magunkat az izgalmasabbnál izgalmasabb programokba.
Száz százalék
A táborokkal kapcsolatban sokszor lehet az az előzetes benyomásunk, hogy egy pillanatot sem szalaszthatunk el, és muszáj kisajtolnunk belőle a száz százalékot, különben elszalasztjuk a lehetőséget. Az valóban nagyon fontos, hogy megéljük ezeket a pillanatokat, és jelen legyünk, de sokszor az is sokat adhat, ha fél órára leülünk beszélgetni a barátainkkal egy padra. Érdemes minél több és különfélébb programokat kipróbálni, de tudni kell egy picit megállni, különben szem elől téveszthetjük a táborozás lényegét: a szórakozást.
Jól érezni magunkat
Mert a tábornak igenis ez a legfőbb célja, hogy jól érezzük magunkat. Nem kell mindent megnyernünk és minden pillanatot tökéletesnek megélnünk ahhoz, hogy végeredményben jól érezzük magunkat a nap végén, emlékezetes pillanatokat szerezzünk. Mellesleg, ahogy az már sokszor szóba került, a tábor sűrű, így elég nehéz belőle kimaradni. Ne is maradjatok ki belőle!
Dobó Regina – tábori lélekmentor